Sedm tváří lásky

Schopnost milovat je nám přirozená, nějakým způsobem to umíme, i když ne úplně rozumíme tomu, co to vlastně znamená. Čím to, že se nám to daří tak málo často a jen za specifických podmínek?

Mám rád havajský šamanismus. Havajci totiž byli a jsou opravdovými mistry v umění milovat. Jejich moudrost v sobě spojuje moudrost všemožných tradic a je otevřená všemu novému. Přitom jsou naprostými životními praktiky, dávají jasný návod, jak žít život v lásce. Součástí jejich učení je sedm principů, které v našem životě působí. Když si tyto principy uvědomíme a začneme podle nich žít, náš život bude jiný.

Tento článek je takovou malou výzvou – pro mě i pro vás. Pojďme hledat cesty, jak z těchto principů učinit pevný životní návyk a dostat se tak víc do souladu sami se sebou! Do konce roku 2012 nás čeká přesně sedm týdnů – rád bych tedy každý z týdnů zasvětil zkoumání jednoho z těchto principů a kvalit, které nám do života přináší. Myslím, že právě teď je na to ten pravý čas, čas vhodný k proměně, čas k tomu, abychom našli svou jedinečnost a začali své esenciální kvality skutečně žít. Každý týden vám pošlu jeden článek a pracovní list, který nám všem pomůže zavést do praxe jeden princip, rozvíjet jednu z kvalit.

A o jaké principy že se jedná?

1. Svět je takový, jaký si myslíte, že je.

Pokud existuje svět, který je nezávislý na našem vnímání a myšlení, jak bychom se o něm mohli dozvědět? Vše, v co věříme, je zabarveno našimi zkušenostmi a našimi přesvědčeními. Náš svět je odrazem nás samých. Když si toto uvědomíme, začneme být citliví ke své vnitřní pravdě, začneme respektovat, že pravda druhých může být odlišná. A přesto vědět, že se všechny tyto pravdy spojují v jedné realitě.

2. Neexistují žádná omezení.

Tento princip zní zprvu trochu podezřele, neboť v běžném životě na omezení narážíme na každém kroku. Co tedy ve skutečnosti znamená? Náš svět neexistuje nezávisle na naší mysli, jsme s ním nerozlučně propojení. Jsme součástí nekonečného celku, který se odráží i v nás a dává nám nekonečné možnosti. Cokoli se změní v nás, ovlivní celý celek, cokoli se změní v celku, bude mít zpětně vliv na nás. Nejsme oddělení. Když toto opravdu prožijeme, do našeho života vstoupí skutečná svoboda. Zralá svoboda, která ví, že cokoli změníme, bude mít vliv na celý svět, a proto bude konat vědomě a se zodpovědností.

3. Energie proudí tam, kam míří pozornost.

Kdybychom žili neustále jen bez omezení, žádná z oněch nekonečných možností by se nikdy nerealizovala, v našem životě by se nikdy nic nestalo. Naše pozornost je nástrojem, který nám umožňuje si v tomto světě nekonečných možností vybírat. Cokoli, na co zaměříme pozornost, začne nabývat na síle a začne to být v našem životě víc a víc přítomné. Přináší to do našeho života kvality tvořivosti a vůle.

4. Okamžik síly je v přítomnosti. 

Nemůžeme působit na minulost nebo na budoucnost, můžeme působit jedině v přítomném okamžiku. Stejně tak nemůže minulost ani budoucnost působit na nás, působí na nás jedině naše přesvědčení, které si na základě nich neseme a kterým v přítomnosti věnujeme pozornost, ať už vědomě či nevědomě. Bdělá přítomnost je kvalita, která v našem životě otevírá nové možnosti, vrací nám moc nad svým životem a umožňuje nám rozvíjet svobodu.

5. Milovat znamená sdílet své štěstí.

Havajci mají na lásku velice nekomplikovaný pohled, který krásně vyjadřují v samotném slově aloha. To slovo se skládá ze slov alo, což znamená sdílet přítomnou zkušenost tady a teď, a oha, které značí náklonnost či radost. Podle nich tedy milujeme tehdy, pokud jsme schopní být v přítomnosti někoho či něčeho šťastní a své štěstí sdílet. Uznat to a přijmout to s otevřeným srdcem, ať už jde o cokoli. Tento princip vnáší do našich životů kvality radosti a soucitu.

6. Všechna síla vychází z nitra.

Vzhledem k tomu, že zdroj síly ve vesmíru je nekonečný a celý vesmír je nedílně propojený v jednotě, pak v každém místě je přítomna veškerá síla celku. Opravdová síla vychází z toho, že se propojíme s celkem a začneme s ním žít v souladu. Začneme vnímat, že jsme jeho součástí. Přestaneme pak nevědomě přisuzovat autoritu vnějším věcem a druhým lidem, spojíme se s vlastní autoritou, to jest schopností být autorem, tvůrcem vlastní zkušenosti.

7. Měřítkem pravdy je účinnost. 

Abychom poznali, jestli to, co děláme, přináší opravdu to, po čem toužíme, je třeba sledovat zpětnou vazbu. Je třeba poznat, jestli se ke kýženému stavu blížíme, je třeba poznat, jestli tam už náhodou nejsme. Pokud se něco osvědčí, můžeme to dále rozvíjet a víme, že nás to vede k cíli, pokud se ukáže, že to nefunguje, je třeba zkusit něco jiného. Následování tohoto principu nás vede k dokonalosti a pochopení toho, co je pro nás skutečně dobro.

Všechny tyto principy jsou navzájem propojené. Následující týdny jsou pro nás možností je postupně do hloubky poznat a rozvinout. Protože pokud se na něco soustředíme vědomě, získává to mnohem větší váhu. Seznámíme se s nástroji, které můžeme zavést do praktického života a dále je rozvíjet.

A pokud chcete tento několikatýdenní proces opravdu silným impulsem odstartovat, přijďte se podívat na seminář Umění milovat, kde tyto principy opravdu do hloubky prožijeme. A pokud vám to zrovna nevyhovuje, můžete zde alespoň nechat svůj email, abych vám mohl v následujících týdnech posílat slíbené články a pracovní listy. Těším se na vás!

This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.

7 Comments

 • Miroslava Valerie Nová

  Reply Reply Listopad 17, 2012

  Milý Jirko,

  rozhodně s Tebou budu ráda sdílet práci v příštích sedmi týdnech.
  Tvoje nabídka přišla přímo na objednávku z Vesmíru:-)
  Včera jsem totiž mluvila s mojí kamarádkou a říkala jí, že bych potřebovala systematickou práci na sobě a havajský šamanismus je parádní!
  Těším se !
  Hezké dny plné světla a LÁSKY
  Valerie:-)

  • admin

   Reply Reply Listopad 18, 2012

   Ahojda,
   tak to je skvělé, že objednávky takhle fungují i přese mě :)) Moc se na to těším, já to teď takhle taky potřebuju 🙂 Tak hodně lásky do všech dní 😉 J.

 • Jana Janská

  Reply Reply Listopad 23, 2012

  Velmi prijemna energie i predstava ….. jsem s tebou Jana

  • admin

   Reply Reply Listopad 23, 2012

   Díky za podporu 🙂

 • Petra

  Reply Reply Prosinec 6, 2012
  • admin

   Reply Reply Prosinec 7, 2012

   Tak tyhle články jsou celkem zajímavě a trefně napsané… To předtím byl automatický překlad nějaké wiki a nedávalo to moc smysl 😉

Leave A Response

* Denotes Required Field