Malé volební zamyšlení

Právě se otevřely volební místnosti a já si všímám, jak velkou výzvou pro nás pro všechny právě probíhající volby jsou. Výzvou, ale i příležitostí. Odkrývají totiž vše, co v nás leží jinak hluboce skryto. Ať už to jsou dávno pohřbené naděje a sny, nebo obavy, jež dostávají prostor jen v těch nejčernějších snech.

Nebojte se, nemám v plánu vás přesvědčovat o té či oné pravdě. Abych byl upřímný, k tomu bych nejprve potřeboval umět přesvědčit sebe. Zní mi v uších slova mého spolubydlícího a dlouholetého kamaráda – pokud dokážeme volit beze strachu a srdcem, pak jsme vyhráli, ať už je výsledek jakýkoli. I když to tak často nevypadá, jako lidské bytosti nejsme zas tak složití – všichni do jednoho chceme žít naplněný láskyplný život. I když se možná někdy liší představy o cestě.

Můj osobní vztah k politice je poněkud zvláštní. Intenzivně jsem se o veškeré politické dění zajímal asi do svých dvanácti let, kdy jsem doznal, že politika je (slušně řečeno) hodně divná hra a pokud budu chtít tento svět někam posunout, budu zřejmě muset hledat jiné cesty. To jsem také v další části života dělal nejlépe, jak jsem dovedl. I proto mě překvapilo, když jsem teď poměrně zapáleně sledoval celý průběh voleb, s nadšením toho malého kluka, který ještě nebyl zahořklý. Možná to je tím, že mi je třicet, ale můj pohled se opět posouvá a mění.

Často slýchám průpovídky o „těch sviních tam nahoře, co jen kradou“. Ačkoli téhle zahořklosti rozumím a našel bych jí v sobě taky dost, čím dál víc mi přijde, že to není až tak docela fér. Nevěřím totiž na to, že existuje svět zlých politiků, kteří jsou „tam nahoře“, kteří jsou v něčem odlišní od běžných občanů. Světem politiky jen hýbou daleko větší energie a peníze. A to množství energie zviditelní leccos, co bylo dříve skryté. Nechci nikoho ospravedlňovat, jen poukázat na to, že často právě ti, kteří nejvíc křičí o morálce, by možná sami byli překvapeni, čeho všeho by byli schopni, kdyby jen měli příležitost.

I my jsme ve svých malých životech často politiky. Neseme svou vizi světa, která mnohdy není ke všem zrovna milosrdná, používáme všemožných strategií, abychom si prosadili svoje a ukázali druhým svou pravdu. Někdy jsme krutí, jindy blahosklonní. Stačí se podívat do předvolebních debat a je vidět, jakým politikem každý z nás je. Je to přirozené, lidské, všichni se stále učíme, jak spolu na této zemi žít co nejlépe – a je to cesta plná škobrtnutí a problémů. Ale je to cesta!

Za sebe musím říct, že obdivuju každého, kdo do politiky vstoupí – už za tu odvahu postavit se vlastním stínům, ukázat všem to, co většina z nás drží zamčené uvnitř a proto pak ráda ukazuje prstem. Vážím si osobností, kteří jsou natolik zralí, že se odváží do toho temného lesa politiky a zachovají si aspoň nějaké zdravé jádro.Jsem vděčný, že i přes všechny kauzy a trapasy tahle země stále nějak funguje a že jsou tu lidé, kteří se o ní odváží snít.A to jsme my všichni.

Ať už volby dopadnou jakkoli, bude náš prezident věrným obrazem toho, jací jsme my. Ať v tom dobrém či zlém, ať se nám to líbí nebo ne. Pokud dokážeme otevřít své srdce tomuto zrcadlu, ať už nám ukáže cokoli, pokud se dokážeme navzájem respektovat, i když spolu třebas ne vždy souhlasíme, pak jsme opravdu vyhráli.

Tak přeju šťastnou ruku – a jdu splnit svou občanskou povinnost 😉

1 Comment

 • Tomas

  Reply Reply Leden 27, 2013

  Náš národ naletěl na strašnej podvod… až se mi nechce věřit jak jednoduše se dalo skočit na něco tak strašně očividnýho.
  Nejdřív mi nedocházelo, proč se zločinci, hledaní po celém světě tak okázale vrací zpět do republiky, aby šli vzápěté bručet. Prostě jsem to nechápal.

  Ve světle pozdější amnestie, kterou narychlo podepsali i ti, kterým to litera zákona nijak neukládá (aby to jó bylo sichr), jsem začal chápat, že nastal čas zamezit očistnému trendu posledních tří let, kdy to vypadalo, že už se konečně začneme zbavovat dlouhodobých parazitů naší společnosti.

  Ten který otevřel cestu všem darebákům a lumpům držel v tichosti dohodu, podle které celému lumpenproletariátu stačilo jen umně zdržovat soudy, aby byli beztrestně zbaveni stíhání a mohl jim být vrácený majetek.

  A protože bylo třeba dokonale pohlídat, aby se tenhle krok pořádně zakonzervoval, nešlo ho nijak zvrátit a do patřičných pozic zpětně jmenovat své lidi, musel přece přijít muž číslo dvě tohohle společenskýho hnoje.
  Vidím jak lidi jásají, jak jsou nadšeni, ale podvedli Tě přímo pod nosem, národe, a ještě zařídili, aby jsi to sám chtěl a oslavoval…

Leave A Response

* Denotes Required Field