Krok 4 – Klíč k moci a přítomnosti

Okamžik moci je v přítomnosti.

Náš život se vždycky odehrává právě teď. Minulost a budoucnost existují jedině jako představa, kterou se můžeme zabývat jedině v přítomnosti. Mají na nás tím pádem vliv jen do té míry, do jaké se rozhodneme věnovat jim pozornost. Zkuste na malý moment přestat věnovat pozornost myšlenkám, přestat se zabývat tím, co bylo nebo co bude. Co zde zbývá? Je to cosi slovy nepopsatelného, co přítomný okamžik odlišuje od všech ostatních okamžiků jeho neuvěřitelnou živostí, opravdovostí a plností.

flowersZ pohledu principu „Okamžik moci je v přítomnsoti“ je život prostý. Přítomný okamžik skýtá naprosto vše, co potřebujeme, není třeba chodit nikam jinam – ostatně skutečnou podstatou většiny našich „problémů“ je to, že jsme zvyklí z přítomnosti utíkat a hledat řešení někde v minulosti nebo v budoucnosti. „Kdybys mi tenkrát neprovedl to, co jsi provedl, tak by to teď bylo v pohodě.“ „Až dokončím tenhle projekt v práci, konečně si užiju trochu klidu.“ Pokud jste v životě trochu pozornější, možná jste si už všimli, že takovýmto způsobem věci nefungují. Pokud chceme prožívat klid, radost, lásku, sílu, můžeme je prožívat jedině tady a teď, nikdy jindy.

Toužím-li po nějaké životní změně, je třeba ji začít tvořit právě teď. Uvědomit si, že teď a tady mám všechny zdroje, které potřebuji k tomu, abych mohl danou změnu přivést k životu, případně mám tady a teď možnost začít tyto zdroje objevovat. Proto je vždy důležitá otázka: „Co mohu právě teď udělat pro to, abych se přiblížil ke svým cílům? Jaký je další možný krok, který už teď mohu udělat?“ Další krok přitom vždycky musí být něco konkrétního, k čemu se už teď cítím kompetentní. Pokud zjistím, že jsem si jako další krok vymyslel něco, co nezvládnu, je třeba se zeptat, co je potřeba udělat ještě předtím, co mi tento krok umožní. Něco se naučit? Něco zjistitt? Najít nějakou pomoc či podporu? Pokud se takto naučíme uvažovat, uvidíme, že právě teď, v přítomnosti, máme opravdu vše, co potřebujeme. Naše životní kroky se stanou přirozené a život začne téct jako voda.

Zkuste si to hned teď. Představte si něco, po čem toužíte. Jaké by to bylo, kdybyste danou věc už teď měli? Přeneste se do svého obrazu plně, všímejte si detailů, pozorujte svět očima sebe v budoucnosti, který už má to, po čem toužíte. Jaké to je, dívat se na svět z pohledu svého budoucího já, které již prožívá to, po čem toužíte? Sledujte, jaké pocity prožívá vaše tělo. Plně to dovolte a prozkoumejte. Prozradím vám jedno tajemství – nikdy doopravdy netoužíme po nějaké vnější věci, ale daleko víc po prožitku nějakého aspektu své vlastní esence. Může to být radost, svoboda, síla, či něco, co ani slovy přesně vyjádřit nedovedeme… S touto naší esenciální podstatou se vždycky můžeme spojit už tady a teď. Naše tělo vše tvoří a prožívá jedině v přítomnosti, nic jiného pro něho neexistuje.

Opravdu zajímavé je to, že podle principu „Okamžik moci je v přítomnosti“ je skutečnou podstatou každého léčení právě plný návrat do přítomného okamžiku. V přítomném okamžiku je vše v pořádku a úplné, ať už je to cokoli. Zdrojem komplikací jsou jen příbehy, které si o tom, co se děje, vymýšlí naše mysl. Přesněji řečeno, tyto příběhy samy o sobě na nás nemají žádný vliv, dokud jim neuvěříme a nezačneme podle nich žít. Jsme zvyklí dávat velkou důležitost svému životnímu příběhu – odvozujeme to, kým jsme, podle toho, čeho jsme v životě dosáhli, co nám kdo provedl, co se nám kdy stalo. Věříme mu natolik, že nám uniká cosi velice podstatného. Zkuste si proto právě teď upřímně položit tuto otázku: Kým bych byl/a bez svého osobního příběhu?

Princip „Okamžik moci je v přítomnosti“ je prostý. Proto tento týden není třeba žádného pracovního listu, do něhož byste se mohli pustit „někdy později“ 🙂 Přítomní jste už teď. Stačí si to jen uvědomit – právě teď existujete. Podívejte se kolem sebe – na všechny ty barvy, tvary, zaposlouchejte se do zvuků, všimněte si, jak se cítí tělo, jaké vůně či pachy kolem sebe cítíte… Probuďte se. Jakým příběhům právě teď věříte? A jaké by to bylo se nad nimi usmát a vrátit se do přítomnosti? Tam, kde neexistují žádné představy, jen čirá a plná existence. Tam, kde jste sami sebou. Tam, kde je vše již teď v pořádku. Tam, kde máte k dispozici vše, co potřebujete. A pokud se někde ztratíte, nevadí – prostě se jen vraťte – a vracejte se tak často, jak jen to bude možné 🙂

Leave A Response

* Denotes Required Field